Vstoupit / Enter
  • Cestování v době covidové – Španělsko
  • 0108
Cestování v době covidové – Španělsko
inNa cestách this entry has Žádné komentáře by Petr Nýdrle

Pokud cestujete do Španělska i za účelem turismu, jde to. Jen musíte vyplnit formulář (je dost podrobný oproti formuláři Řecka). Vyrozumění a papír pro vstup do země i s kódem získáte do 48 hodin před odletem. Výhodu mají očkovaní, nejlépe už i třetí vakcínou. Španělů je přibližně 48 miliónů – 65% z nich už má dvě dávky, z toho lidé nad 60 let až 120 let jsou naočkovaní z 92%.Je to logické – potřebují se navzájem – žijí a setkávají se na ulicích, v kavárnách, restauracích, u moře, na promenádách… – pokud by byli zahnáni do vlastních domů – chřadnou. Nežijí uzavřeni před světem a doma jako my. Snad i proto dodržují roušky na ulicích. Přes den 90%, večer 60%. Sedět venku – nemusíte se prokazovat – uvnitř certifikát o očkování či test. Téměř všude Vám měří teplotu (galerie, muzea, divadla…)

Rakousko

Pokud jen projíždíte, nemusíte ukazovat vůbec nic! Cesta. Vlak Otrokovice – Vídeň trvá 1h40minut, všichni ostatně vystoupí v Břeclavi a Vy máte klid do Vídně. Nikdo po Vás nechce nic, jen jízdenku. Lépe si rezervovat místo – vlaky jsou přeplněné, u některých to bez rezervace ani nejde. Jel jsem mezinárodním rychlíkem Českých drah a vyšlo mi to až na letiště něco kolem 500Kč.Na nádraží ve Vídni jede na letiště každých 30 minut vlak. Trvá mu to asi 15 minut. Letiště v Rakousku je přehledné, i když teď nebyl funkční Terminal 1. Vše odlétalo z Terminálu 2.

Ve Španělsku Vás nasměřují ke kontrole „zvoucího“ kódu, který jste od nich obdrželi po odeslání formuláře. Jde to poměrně svižně, rodiny s dětmi jsou pouštěny přednostně.Před letištěm staví autobus, který Vás odveze za přibližně 6 euro do centra – náměstí Katálaňa. Odtud už můžete autobusy, metrem nebo pěšky – vše mi přišlo blízko – v Barceloně se velmi dobře orientuje, je úhledně přesná. Nebo z letiště použijete taxi za 27 euro. Cesta do centra trvá od 15 do 30 minut podle denní či večerní hodiny. Španělé končí v práci kolem 21h. Začínají ale pracovat až mezi 9-10h.Cesta zpětI když odložím vše, vždy pípám při bezpečnostní kontrole a tak jsem často podroben kontrole proti drogám. Úsměvné. Do těch táců odložte všechno – elektroniku a kov nahoru. Ženy s vysokýma botama často zouvají. Není to pruda, je to běžné. Evropa už několikrát zažila teroristický útok, kontroly nás chrání – nebuďte ani naštvaní, ani vyděšení a už vůbec ne hysteričtí. Jde to rychle. Španělé mluví anglicky stejně jako Řeci, Francouzi, my… s neskutečně podivným přízvukem a vcucnutím výslovnosti blíž jejich jazyku, ale dorozumíte se, vždy. Španělé jsou živý – nekřičí na Vás, jen jsou temperamentní a intonují. My máme nejvíc nudný, unylý jazyk bez intonací, který nás uzemňuje ještě víc, než podivné strachy tryskající z mindráků a nedůvěry v sebe.Ve Vídni stačí říct, že jen projíždíte do Čech, nepotřebují vidět nic – ani formulář, ani Certifikát. Kontroluje to tam na letišti armáda, tak se nelekejte, není důvod.To je vše. Nikdo nedělá žádný problém a cesty ubíhají stejně rychle jako před covidem.Samotný let ve vzduchu trvá z Vídně do Barcelony asi 1h. 40 min. přes Alpy, Monte Carlo, Nice, Středozemní moře. Manévry na letišti při přistání i vzlétnutí trvají 20 – 30 minut. Z Vídně vzlétalo po 10 minutách až 5 letadel. V letadle je to mezi řadami sedadel úzké – jste-li dlouzí, volte místa kolem únikových cest u křídel – ale budete požádáni, abyste v případě zřícení byli hrdinové a dveře otevřeli. Zodpovědné ale hrdinské. Naštěstí letadla padají o mnoho, mnoho a ještě víc mnoho méně, než auta bourají.Krásné cesty a nebuďte na nich ani zpruzení Joudové ani Švejci. Svět i život je krásný 🙂

Loading images...