Vstoupit / Enter
  • Francouzská Odyssea – Jak ve Francii cestovat
  • 1118
Francouzská Odyssea – Jak ve Francii cestovat
inNa cestách this entry has Žádné komentáře by Petr Nýdrle

Francouzi především využívají aut nebo vlaků. Musí se přemisťovat mnohdy až 200km denně.

U aut je smůla v tom, že pro domorodce stojí 70-80 euro na den, pro turisty 100-120 euro. Tedy pokud vůz vůbec mají. Často se stane, že ne. A pokud ano většinou půjčují tak na 2-5 dnů. Proto je lépe objednávat měsíce dopředu, vyjde to i levněji. Když vůz máte bude zaprášený, odřený. Nelekejte se. Auta používají jako dopravní prostředek, nikoliv jako obraz Picassa. Jezdí rozhodně. Jejich cesty jsou jak zábavná autodráha. Využijte dálnic. Poplatky platíte buď hned nebo po výjezdu. Na většině benzínkách se platí ponejprv a teprve tankujete. Obecně mají ve městech přednost chodci, i když auta mají zelenou. A pozor. Na pobřeží se dost krade – prý. Doporučují v autě nic nenechávat. Ale nás nikdy nikdo neokradl. Volte parkoviště hlídané nebo placené. 3- 5 euro za několik hodin nebo celý den zvládnete.

Další doménou jsou jejich vlaky. Ty nejrychlejší (225 km v hodině a 750km ujedou za tři hodiny) jsou nejdražší. Budou chtít jméno, datum narození atd. Nezastavují ve městě. Autobus vás tam dopraví. Pak mají vlaky střední. Mají až 16 vagónů a vozí lidi z pobřeží. A pak vlaky obyčejné, nejlevnější, co zastavují každých pět minut a nedostanete na ně ani slevu. Všechny vlaky objednejte dopředu. Budou podstatně levnější. Nemůžete využívat jízdenku na všechny vlaky. Jen ten váš. V tu danou hodinu. Ranní vlaky a večerní budou nejlevnější. Lístek potřebujete. Bez něj se nedostanete přes turniket. Železnice má svou policii, své vyhazovače, průvodčí je spíš průvodce než kontrolor. Vše funguje trochu jak na letišti. Velmi přehledné. A mimochodem 38 euro tak 200km, když cestu koupíte o týden dva dřív dostanete se třeba na polovinu. Vlaky jsou přesné. Jen ve vedru se zpomalují, takže můžete občas získat i skluz, ale pokud cestujete dál, hned nabízí možnosti případných jiných přestupů..

Autobusy. Ty moc nejezdí. Málo je používají. Ale třeba z Aix en Provence do Marseille jezdil autobus ráno a v podvečer každých deset minut, přes den každých dvacet. Jinak se někam dostanete jednou za den a s přestupy.

Krajina je různorodá a překrásná. Pojedete li po pobřeží bude vás uchvacovat krása moře. Pokud do vnitrozemí, rozplynete se nad lány vinné révy, oliv, hor i údolí – často vápenec i okrová hlína.

Francouzi nemusí cestovat do zahraničí, na jihu země mají vše – moře a úrodnou krajiny, na západě oceán a víc na východ hory.

Loading images...